تبلیغات
برنامه نویسی بانک اطلاعاتی وِیژوال نت همه چی - مقدمه ای بر Microsoft Visual Studio .NET
برنامه نویسی بانک اطلاعاتی وِیژوال نت همه چی
خدایان برنامه نویسی آمده اند بیایید و فیض ببرید

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

مقدمه ای بر Microsoft Visual Studio .NETمقدمه ای بر Microsoft Visual Studio .NET

VB.Net بزرگترین پیشرفت بعد از ویژوال بیسیک است که تفاوت های زیادی با ویژوال بیسیک 6 دارد .

ویژگی های VB.Net در زمینه برنامه نویسی اینترنت و پایگاه داده به نحو قابل توجهی بهبود یافته و این مزایای زیادی را برای برنامه نویسان حرفه ای دارد . و جالب آن است که محیط برنامه نویسی آن برای تمام کامپایلر ها ی موجود مثل ویژوال سی شارپ .net  و ویژوال بیسیک net . یکسان است ویژوال استودیو .net  دارای چهار ویرایش مختلف است ( حرفه ای و استاندارد و توسعه دهنده و آرشیتکت)و شما با ویژوال .net می توانید برنامه های تحت ویندوز را بسازید

 

پاسخ ساده این است كه «فناوری از مایكروسافت است كه تمامی فناوری‌های دیگر مایكروسافت در آینده به آن وابسته خواهند بود.

دات‌نت یك تغییر فنی عمده است. همانطور كه دنیای كامپیوتر از DOS به ویندوز منتقل شد، حال نیز به دات‌نت منتقل می‌شود. اما تعجب نكنید اگر كسی گفت «من از دات‌نت خوشم نمی‌آید و ترجیح می‌دهم به COM و C++ وفادار بمانم». آدم‌های زیادی هستند كه به جای آخرین مدل هوندا ترجیح می‌دهند از گاری استفاده كنند.

فناوری دات‌نت توسط مایكروسافت معرفی شد تا بازار رقابت را از جاوا شركت SUN برباید. چند سال قبل، مایكروسافت فقط VC++ و VB را برای رقابت با جاوا داشت، و جاوا با سرعت بازار را به انحصار خود درمی‌آورد. با وابسته‌تر شدن دنیا به اینترنت/وب و تبدیل ابزارهای وابسته به جاوا به بهترین وسیله تولید كاربردهای وب، به نظر می‌رسید كه مایكروسافت رقابت را باخته بود. هزاران برنامه‌نویس از VC++ و VB به سمت جاوا حركت كردند. این زنگ خطری برای مایكروسافت بود و بسیاری از طرفداران مایكروسافت می‌پرسیدند «آیا مایكروسافت خواب است؟» اما مایكروسافت پاسخ را در اختیار داشت و یك روز صبح اعلام كرد: «ما خواب نیستیم. ما پاسخ شما را در اختیار داریم.» و آن پاسخ دات‌نت بود.

مایكروسافت سابقه طولانی در آغاز با تاخیر اما رسیدن با سرعت دارد. این موضوع در مورد دات‌نت نیز صدق می‌كند. مایكروسافت بهترین افرادش را مشغول پروژه محرمانه‌ای به نام سرویس‌های ویندوز نسل بعد (NGWS: Next Generation Windows Services) نمود. تحت نظر مستقیم آقای بیل گیتس. نتیجه این پروژه چیزی است كه ما امروزه به نام دات‌نت می‌شناسیم. اگرچه دات‌نت اغلب ایده‌هایش را از J2EE شركت سان قرض كرده است اما عملكردش به واقع، رقبایش را پشت سر گذشته است.

VC++ شركت مایكروسافت ابزار قدرتمند اما بیش از اندازه پیچیده‌ای بود. تعداد نوع داده‌های آن بیش از حد بوده و استفاده كنندگان باید كتابخانه‌های بسیاری از جمله Windows SDK, MFC, ATL, COM و ... را می‌آموختند. مشكلات انطباق انواع داده‌ای در زمان تبادل داده میان لایه‌های مختلف وجود داشت. از طرفی، ویژوال بیسیك بیش از اندازه آسان بود، و بسیاری از برنامه‌نویسان حرفه‌ای به همین دلیل از آن تنفر داشتند. اگرچه ویژوال بیسیك به سهولت مورد استفاده قرار می‌گرفت، انعطاف لازم را جهت تولید كاربردهای جدی نداشت. به همین دلیل جاوا شركت سان گزینه بسیار خوبی بود. جاوا انعطاف و قدرت C++ و در عین حال سهولت لازم را جهت جلب توجه برنامه‌نویسان VB در اختیار داشت.

مایكروسافت این فاكتورها را شناسایی كرده و با در نظر گرفتن آنها دات‌نت را معرفی كرد. تمام پیچیدگی‌های ناخواسته حذف شده‌اند و یك مدل برنامه‌نویسی خالص شی‌گرا معرفی شده است. این موضوع زندگی یك برنامه‌نویس را بسیار ساده می‌كند.

چارچوب دات‌نت تنها یك كتابخانه كلاس دارد. و این تنها چیزی است كه برنامه‌نویسان باید بیاموزند!!! فرقی نمی‌كند كه كدشان را با C#، VB.NET یا J# بنویسند تنها باید از كتابخانه كلاس دات‌نت استفاده كنند. هیچ كلاسی مختص یك زبان نیست. كاری نیست كه بتوان با یك زبان انجام داد و با زبان دیگر دات‌نت نتوان انجام نداد. شما می‌توانید كدی در C# یا VB.NET با همان تعداد خط، همان عملكرد و همان كارایی بنویسید، زیرا همه از همان كتابخانه كلاس دات‌نت استفاده می‌كنند.

 

دات‌نت چیست؟

·         یك چارچوب مستقل از platform است.

·         لایه‌ای میان سیستم‌عامل و زبان برنامه‌نویسی است.

·         بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی از جمله VB.NET، C# و ... را پشتیبانی می‌كند.

·     دات‌نت مجموعه‌ای مشترك از كتابخانه‌های كلاس را تأمین‌ می‌كند كه می‌توانند از هر زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر دات‌نت مورد دسترسی قرار گیرند. مجموعه‌ای جداگانه‌ای از كلاس‌ها و كتابخانه‌ها برای هر زبان وجود ندارد. اگر شما یك زبان دات‌نت را بدانید، می‌توانید به هر زبان دات‌نت كد بنویسید!!!

·     در نسخه‌های جدید ویندوز، دات‌نت به صورت رایگان به عنوان بخشی از سیستم‌عامل منتشر شده و كاربران هرگز نباید دات‌نت را به صورت جداگانه نصب كنند.

 

دات‌نت چه چیزی نیست؟

·         دات‌نت سیستم‌عامل نیست.

·         دات‌نت زبان برنامه‌نویسی نیست.

«دات نت یك چارچوب است»

آیا توسط این تعریف سردرگم شده‌اید؟ اشكالی ندارد. واقعا سردرگم كننده هست!

ما نمی‌توانیم دات‌نت را به صورت یك چیز تعریف كنیم. دات‌نت یك platform جدید، ساده و توسعه‌یافته برنامه‌نویسی است. زبان برنامه‌نویسی نیست اما چندین زبان برنامه‌نویسی را پشتیبانی می‌كند. به طور پیش‌فرض دات‌نت همراه با چند زبان برنامه‌نویسی شامل C#، VB.NET، J# و C++ مدیریت شده، همراه است. دات‌نت یك platform مشترك برای همه این زبان‌های پشتیبانی شده است. یك كتابخانه كلاس مشترك دارد كه می‌تواند از هر كدام از زبان‌های پشتیبانی شده، صدا زده شود. بنابراین هنگامی كه برنامه‌نویسان زبان خود را عوض می‌كنند لازم نیست كتابخانه‌های زیادی را بیاموزند. فقط syntax هر زبان تغییر می‌كند.

وقتی شما به هر زبانی كد نوشته و كامپایل می‌كنید، آن كد به یك زبان میانی (Microsoft Intermediate Language – MSIL) تبدیل می‌شود. بنابراین كد كامپایل شده قابل اجرا، در حقیقت شامل IL است و نه زبان ماشین قابل اجرا. هنگامی كه كاربرد دات‌نت اجرا می‌شود، چارچوب دات‌نت در كامپیوتر هدف، اجرا را به عهده می‌گیرد. (برای اجرای یك برنامه دات‌نت، چارچوب دات‌نت باید بر روی كامپیوتر هدف نصب شده باشد.) سپس چارچوب دات‌نت صدازدن‌های كتابخانه‌های كلاس دات‌نت را به APIهای مربوط به سیستم‌عامل تبدیل می‌كند.

وقتی شما به C# یا VB.NET كد می‌نویسید، در حقیقت متدهای واحدی از كتابخانه‌های كلاس دات‌نت را صدا می‌زنید. همان چارچوب دات‌نت كاربردهای C# یا VB.NET را اجرا می‌كند. بنابراین بخاطر زبانی كه با آن كد می‌نویسید، تفاوتی در عملكرد نخواهد بود.

 

ویژوال استودیو دات‌نت چیست؟

بسیاری از افراد میان ویژوال استودیو دات‌نت (VS.NET) و فناوری دات‌نت سردرگم می‌شوند. VS.NET فقط یك ویرایشگر است، كه توسط مایكروسافت ایجاد شده تا به برنامه‌نویسان كمك كند برنامه‌های دات‌نت را با سهولت بیشتری بنویسند. ویرایشگر VS.NET به طور خودكار كد زیادی را تولید كرده، امكان drag & drop كنترل‌ها را به فرم فراهم كرده، میانبرهایی به كمپایل و ساخت كاربردها تامین كرده و ...

برای برنامه‌نویسی دات‌نت، VS.NET یك نیازمندی نیست. شما می‌توانید به سادگی از notepad یا هر ویرایشگر دیگری جهت نوشتن كد دات‌نت نیز استفاده كنید. و می‌توانید برنامه‌های دات‌نت را از command prompt كمپایل كنید.

خب، چیزی كه گفته شده به صورت تئوریك صحیح است، اما اگر تصمیم گرفته‌اید از notepad برای برنامه‌نویسی دات‌نت استفاده كنید، تا زمانی كه بتوانید چند كاربرد ساده تهیه كنید، مایكروسافت فناوری جدیدی معرفی كرده و دات‌نت از صحنه خارج شده است. احتمالا این را نمی‌خواهید. پس اجازه دهید از VS.NET استفاده كنیم، مثل سایر برنامه‌نویسان دات‌نت.

در درس‌های آینده در مورد ویژوال استودیو دات‌نت بیشتر صحبت خواهیم كرد.

 

زبان‌های پشتیبانی شده توسط دات‌نت

دات‌نت از زبان‌های زیر پشتیبانی می‌كند:

·         C#

·         VB.NET

·         C++

·         J#

زبان‌های بالا متعلق به مایكروسافت هستند. گروه‌های سوم زیادی نیز مشغول نوشتن كمپایلرهایی برای زبان‌های دیگر با پشتیبانی دات‌نت هستند. (آنها را یافته و پست كنید...) تفاوت میان VB و VB.NET؟ باور كنید به جز نامشان تشابه زیادی میان این دو نیست. VB.NET یك زبان برنامه‌نویسی كاملا جدید است. صرفا syntax قدیمی را حفظ كرده است. بنابراین اگر شما یك برنامه‌نویس VB هستید، احتمالا بخاطر syntax هم كه شده VB.NET را بیشتر از C# دوست خواهید داشت.

علاوه بر این، VB.NET هنوز از بسیاری از توابع قدیمی VB حمایت می‌كند، البته فقط به منظور انطباق عقبگرد.

اما اگر شما یك برنامه‌نویس جدی دات‌نت هستید، توصیه می‌كنم هیچگاه از یك تابع قدیمی VB در VB.NET استفاده نكیند. پس انتقال از VB به VB.NET مثل یادگیری یك زبان برنامه‌نویسی جدید است، با تشابهات بسیار اندكی میان آنها.

 

C# یا VB.NET؟ كدام را انتخاب كنیم؟

همانطور كه در بالا گفتم، هیچ فرقی نمی‌كند. چه كدتان را به VB.NET بنویسید چه به C#، پس از كمپایل، به MSIL (Microsoft Intermediate Language) ترجمه خواهد شد. این MSIL است كه شما بصورت یك DLL یا EXE به مشتری تحویل خواهید داد. MSIL توسط چارچوب دات‌نت اجرا خواهد شد، صرفنظر از اینكه در ابتدا به C# نوشته شده باشد یا VB.NET.

MSIL حاصل از C# و VB.NET تقریبا 99% مشابه است. بسیاری اعتقاد دارند كه C# قدرت C++ و VB.NET كاربردوستی VB را دارد. این حقیقت ندارد. هر دو به طور مساوی قدرتمند و كاربردوست هستند.

VB.NET انطباق عقبگرد با ویژوال بیسیك قدیمی دار. بنابراین از توابع قدیمی VB پشتیبانی می‌كند. از طرفی C# یك زبان جدید و تمیز است. برخی، صرفا بخاطر این كمپایلر تمیز، به شدت از C# در مقابل VB.NET طرفداری می‌كنند.

بسیاری از برنامه‌نویسان قدیمی VB دوست دارند به VB.NET بچسبند و می‌شود گفت از C# می‌ترسند. من مطمئنم كه برای این افراد بیش از چند روز طول نمی‌كشد كه با syntax C# آشنا شوند.

 

آیا دات‌نت مستقل از platform است؟

خیلی‌ها این سوال را می‌پرسند «جاوا مستقل از platform است، دات‌نت چطور؟»

پاسخ «بله» و «خیر» است!

كدی كه شما می‌نویسید مستقل از platform است، زیرا هرچه كه شما بنویسید به MSIL كمپایل می‌شود. هیچ كد محلی وجود ندارد كه وابسته به سیستم‌عامل یا CPU باشد. اما هنگامی كه MSIL اجرا می‌شود، چارچوب دات‌نت در سیستم هدف، MSIL را به كد platform محلی تبدیل خواهد كرد.

بنابراین، اگر شما exe دات‌نت را در یك ماشین ویندوز اجرا كنید، چارچوب دات‌نت برای ویندوز آن را به كد محلی ویندوز تبدیل كرده و اجرا خواهد كرد. اگر كاربرد دات‌نت خود را در یونیكس یا لینوكس اجرا كنید، چارچوب دات‌نت برای یونیكس/لینوكس كد شما را به كد محلی یونیكس/لینوكس تبدیل كرده و اجرا خواهد نمود. بنابراین، كد شما كاملا مستقل از platform است و هر جایی اجرا می‌شود!

 

آیا دات‌نت ارزش یادگیری دارد؟

آیا مطمئن هستید كه شغل بسیار خوبی دارید و این شغل برای 10 سال آینده امنیت دارد؟ در این صورت لازم نیست وقتتان را با یادگیری این فناوری جدید هدر دهید.

اگر در مورد آینده شغتان اطمینان ندارید، بهتر است كمی وقت صرف كرده و سوخت لازم برای حركت در چند سال آینده را تامین كنید!

 

یادگیری دات‌نت چقدر زمان می‌برد؟

بستگی دارد شما چقدر سریع یاد می‌گیرید. اگر شما با ویژوال بیسیك یا C++ آشنایی دارید، می‌توانید در عرض 1-2 ماه خودتان را به دات‌نت برسانید. اگر تازه مشغول برنامه‌نویسی شده‌اید، 6 ماه مدت قابل قبولی برای آشنایی نسبی با دنیای دات‌نت است.

 

آینده دات‌نت

در حال حاضر مایكروسافت تمامی فناوری‌هایش را مبتنی بر دا‌ت‌نت یا وابسته به دات‌نت تولید می‌كند. نسخه جدید SQL Server حتی نوشتن روال‌های ذخیره شده را در زبان‌های دات‌نت پشتیبانی می‌كند. به طور پیش‌فرض runtime دات‌نت بخشی از تمام سیستم‌عامل‌ها شده است.

طولی نخواهد كشید، كه اگر تمایل دارید از فناوری‌های مایكروسافت برای برنامه‌نویسی استفاده كنید، دات‌نت تنها گزینه خواهد بود (می‌توان گفت همین الآن اینگونه است).

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : دانیال

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان