تبلیغات
برنامه نویسی بانک اطلاعاتی وِیژوال نت همه چی - آموزش SQL Server (قسمت چهارم)
برنامه نویسی بانک اطلاعاتی وِیژوال نت همه چی
خدایان برنامه نویسی آمده اند بیایید و فیض ببرید

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آموزش SQL Server (قسمت چهارم)آموزش SQL Server (قسمت چهارم) 

در ادامه مطالب آموزش SQL حال به بحث دیدها (view) می پردازیم. دید در اصل یك جدول مجازی است كه محتوی آن توسط یك پرس و جو تعریف می گردد. همانند جدول دید هم دارای سطر و ستونهایی می باشد. می توان به موارد زیر به عنوان مزایای دید اشاره كرد :

دیدها به كاربران اجازه میدهند تا بر روی داده هایی كه نیاز دارند متمركز شوند. بنابر این داده های غیر ضروری میتوان از دید خارج كرد. دیدها امنیت داده ها را نیز افزایش میدهند چراكه كاربر فقط داده هایی را می بیند كه در دید وجود دارند.

دیدها به كاربران اجازه میدهند تا داده ها را به روشهای متفاوت مشاهد نمایند. دیدها میتوانند برای مبادله داده ها با سایر برنامه های كاربردی بكار روند.

و ....

ایجاد دید :

وقتی دیدی را ایجاد میكنید نام آن می بایست در بین نام جداول و دیگر دیدهایی كه كاربر مورد نظر آنها را ساخته , یكتا باشد.در SQL Server 7.0 شما امكان ایجاد شاخص بر روی دیدها را نداشتید , لیكن این امكان در SQL 2000 اضافه شده است.

مراحل ایجاد یك دید :

1- erprise Manager را باز كرده و بر روی Databases كلیك كرده و پایگاه داده ای را كه می خواهید دید در آن ایجاد كنید . باز كنید.

2- روی Views كلیك راست كرده و سپس گزینه New View... را انتخاب كنید.

3- در پنجره بعدی كلیك سمت راست كرده و گزینه Add Table... را انتخاب كنید.

4- دكمه های Table و یا Views جدول و یا دید های مورد نظر را انتخاب نمایید. و بر روی دكمه Add كلیك نمایید. این كار را برای تمام جداول و یا دیدهای مورد نظر تكرار كنید و سپس بر روی دكمه Close كلیلك نمایید.

در قسمت Column از پانل مشبك , ستونهایی را كه میخواهید در دید به آنها ارجاع نمایید انتخاب كنید. اگر میخواهید ستونی در مجموعه نتیجه دیده شود گزینه Output متناظر با آن می بایستی حتما تیك داشته باشد.

در ستون Criteria شرط را بنویسید. چند شرط را میتوانید در ستونهای OR تكرار كنید. برای گروه بندی برروی ستون Criteria كلیك سمت راست كرده و گزینه Group By را انتخاب نمایید. در اینصورت شما قادر خواهید بود از توابعی همچون Sum استفاده كنید.

تذكر : اگر Group by را انتخاب كرده باشید. تمام شرایط كه در ستون Criteria بنویسید به عنوان شرایط Having در نظر گرفته میشوند. برای اینكه این محدودیتها به شرط Where اضافه گردند , بر روی پانل مشبك متناظر كلیك كرده و از لیست مورد نظر گزینه where را بجای Group by انتخاب كنید.

تذكر 2 : در ستون Alias شما میتوانید یك اسم مستعار برای این ستون در نظر بگیرید.

برای دیدن نتایج دید بر روی علامت (!) كلیك نمایید.

توجه داشته باشید كه ارتباط ها در صورتی برقرار میشود كه كلیدهای خارجی بر روی جداول وجود داشته باشد. گرچه شما می توانید با انتخاب فیلد مورد نظر و حركت ماوس در حالیكه كلیك سمت چپ را فشار داده اید مابین دو جدول ارتباط را برقرار كنید.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : دانیال

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان